Suomalainen koulutus, luonto ja kulttuuri vetävät kiinalaisia bisnesopiskelijoita Suomeen
Kiinalaisopiskelijat tulevat kahdesta kaupungista ja korkeakoulusta: Valkeakosken ystävyyskaupungista Nanchangista (Jiangxi University of Finance and Economics) ja Tianjinin kaupungista (Tianjin Polytechnic University). Ryhmää luotsaa opettaja Liu Rui.
Kiinalaiset opiskelijat perehtyvät viikon ajan suomalaiseen koulutusrakenteeseen, erityisesti amk-koulutukseen ja toisen asteen koulutukseen Valkeakoskella. Opetusta he saavat HAMKissa, ammattiopistossa sekä lukiossa. Koulutukseen sisältyy myös intensiivistä business-englannin kielen opiskelua ja esiintymisharjoituksia englanniksi. Keskeisiin Suomen ja Kiinan kulttuurieroihin perehdytään opinto-ohjelmassa niin ikään. Ryhmä vierailee UPM:n tehtaalla Tervasaaressa ja Tampereen Kauppakamarissa.
Intensiivisestä opiskeluviikosta kurssilaiset saavat todistuksen.
– HAMKin opettajat ovat erittäin ystävällisiä ja ammattitaitoisia. Hienoa nähdä, kuinka välittömät ja lämpimät suhteet on opettajien ja opiskelijoiden välillä. Opiskelussa korostuu käytännönläheisyys ja yritysyhteistyö, toteaa opettaja Liu Rui kokemastaan.
– Tämä on Hamkin ja sen yhteistyöyliopistojen välistä yhteistyötä. Opiskelijat tutustuvat HAMKiin ja muuhun suomalaiseen opiskeluun, joka on paljon käytännönläheisempää kuin Kiinassa, kertoo lehtori Antti Isoviita, joka isännöi ryhmää HAMKissa.
– Toinen tavoite on päästä tutustumaan todelliseen talveen ja Suomen luontoon – lumi, sauna, avantouinti, pilkkiminen ja Lappi. Lisäksi vieraita kiinnostaa joulupukki, porot, revontulet, saamelaiset, husky-ajelut. HAMK Winter Camp on erinomaista Suomen ja suomalaisen koulutuksen promootiota.
Kulttuuri- ja luontoelämyksiä ryhmälle tarjotaan kaksiviikkoisen opintovierailun kuluessa runsaasti: esimerkiksi hiihtämistä ja laskettelua, keilailua, lasimuotoiluun tutustumista Iittalassa, luontokokemuksia Pyynikillä ja Pispalassa, kaupunkitunnelmia, avantouintia, taidemuseokäyntejä ja kylpyläkokemuksia Tampereella.
Koulutus- ja kulttuurivierailu huipentuu kahden vuorokauden Rovaniemen-matkaan. Pelkästään revontulia ei mennä etsimään ja katsomaan, vaan opiskelijat tutustuvat mm. Lapin yliopistoon, Joulupukin maan yritystoimintaan huskyajeluineen, tiedekeskus Arktikumiin ja lappilaisen elämäntavan piirteisiin, ja liikunta-aktiviteettina vaikkapa lumikenkäkävelyyn lumisessa metsässä Ounasvaaran Santasport-urheiluinstituutissa.
– Valkeakoski ja Suomi ovat kuin sadusta, lunta, upeita puita – osin lumen peitossa, sininen taivas, joka on aamulla ja illalla värikäs, ystävällisiä ja vieraanvaraisia ihmisiä, joskin alussa hieman ujoja, kuvailee Liu Rui. – Meillä on paljon kerrottavaa kotona Kiinassa.
Lisätiedot:
Antti Isoviita, p. 040 531 3152 tai sp. etunimi.sukunimi@hamk.fi
[addthis tool=”addthis_sharing_toolbox”]