Joulun aukioloajat ja kirjaston omatoimikäyttö - Hämeen ammattikorkeakoulu
Joulun aukioloajat ja kirjaston omatoimikäyttö

Joulun aukioloajat ja kirjaston omatoimikäyttö

14.12.2019 11:28
Array

Joulun ajan aukiolopoikkeukset

HAMKin kaikki kirjastot ovat suljettu pe 20.12.2019 – ti 7.1.2020. Myös ensimmäisellä aukioloviikolla, vk 2, on aukioloissa poikkeuksia.

HAMKin kirjastojen vk 2 aukioloajat:

Ma 6.1. suljettu
Ti 7.1. suljettu
Ke 8.1. Kaikki kirjastot ovat avoinna klo 9 – 15, Evon kampuskirjasto on suljettu
To 9.1.  suljettu
Pe 10.1. Hämeenlinnan, Forssan, Lepaan ja Valkeakosken kampuskirjastot ovat avoinna klo 10 – 15
Pe 10.1. Riihimäen kampuskirjasto on avoinna klo 10 – 17.30
Pe 10.1. Mustialan kampuskirjasto on avoinna klo 10 – 12
Pe 10.1. Evon kampuskirjasto on suljettu

Ma 13.1.2020 alkaen normaalit lukukausien aukioloajat.

Kirjaston omatoimikäyttö joulun aikana

Kaikkia HAMKin kampuskirjastoja voit käyttää omatoimisesti koko joululoman ajan. Pääset sisään kulkukortillasi ja voit lainata aineistoa kirjastokortillasi lainausautomaateilla. Voit hyödyntää myös kirjastojen työskentelytiloja ja koneita. Alla lisätietoa kirjaston omatoimiajan palveluista.

Omatoimikirjasto

  • Kulku kirjastoon kulkukortilla (kulkuoikeuden lisäksi sinulla pitää olla voimassaoleva kirjaston asiakkuus sekä maksuja alle 10€). Kulkuoikeus on voimassa niinä aikoina, jolloin kulku rakennukseen on sallittua.
  • Kirjojen lainaus ja palautus automaateilla. (Lainat ja palautukset kirjautuvat asiakastietoihisi välittömästi.)
    • Lainaamiseen tarvitset kirjastokortin tai kirjastokortin viivakoodin, jonka löydät kortin lisäksi myös HAMK Finnan omista tiedoistasi tai HAMK Appista.

Palautuslaatikot

  • Jos sinulla ei ole kulkuoikeutta kirjastoon, voit palauttaa kirjat myös kirjastojen ovien ulkopuolella oleviin kirjojen palautuslaatikoihin.
  • Hämeenlinnan korkeakoulukeskuksen D-rakennuksen ulko-ovella (Visakaarteen puolella) on kirjojen palautuslaatikko, johon voit jättää palautuksia, vaikka et pääsisi rakennukseen sisään.
  • Palautuslaatikoihin jätetyt kirjat käsitellään ja ne kirjautuvat pois asiakastiedoistasi kirjaston seuraavana aukiolopäivänä.

Varaukset

  • Joululoman aikana tulleet varaukset käsitellään, kun kirjastot aukeavat taas tammikuussa.

HAMK Finna ja e-aineistot

  • HAMK Finna ja e-kirjat, -lehdet ja -tietokannat ovat käytössäsi HAMKin tunnuksilla ympäri vuorokauden myös joulun aikaan.

Apua tiedonhakuun

Asiakaspalvelu

  • Kirjaston chatissa palvelee LibBotti. Käy kysymässä apua LibBotilta ja kerro meille, miten Botti osasi sinua palvella! Keräämme palautetta Botin toiminnasta ja opetamme bottia paremmaksi asiakaspalvelijaksi koko ajan.
  • Sähköposteihin ja puheluihin vastaamme, kun palailemme lomilta ja kirjastot taas aukeavat.

Eräpäivät ja myöhästymismaksut

  • Kirjastojen joulun kiinniolon ajalle ei tule lainoille eräpäiviä, eikä kiinnioloajalta kerry myöhästymismaksuja.
  • Jos sinulla on kirjaston maksuja, voit maksaa ne HAMK Finnassa omilla verkkopankkitunnuksillasi tai luottokortilla.

 

Hyvää joulua ja uutta vuotta kaikille!