Tammikuun yhteishaun opiskelijavalinnoissa muutoksia – valinnat tehdään koronaviruksesta huolimatta
Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene tiedottaa, että ammattikorkeakoulut korvaavat kevään ensimmäisen yhteishaun huhtikuulle suunnitellut valintakokeet todistusvalinnalla ja valintatehtävillä.
Valintakokeiden sijaan ammattikorkeakoulut käyttävät todistusvalintaa ja valintatehtäviä valitessaan opiskelijoita vieraskieliseen koulutukseen. Todistusvalinnassa huomioidaan ylioppilastutkinnolla ja ammatillisella perustutkinnolla hakevat hakijat samaan tapaan kuin kevään toisessa yhteishaussa.
Valintatehtävän ja siihen mahdollisesti liitettävän verkkohaastattelun valmistelu jatkuu ammattikorkeakoulujen opintoasiainpäällikköverkostossa. Hakijoita tullaan tiedottamaan valintatavan muutoksista 27.3.2020 mennessä. Lisätietoa aiheesta Arenen verkkosivuilla.
HAMKin ulkomaille suunnattu erillishaku jatkuu normaalisti
HAMK tarjoaa kansainvälisille hakijoille oman erillishaun englanninkielisiin koulutuksiin. Erillishaun opiskelijavalinta tehdään HAMKin omien online-valintakokeiden ja haastatteluiden avulla. Erillishaku ja sen online-valintakokeet ja haastattelut jatkuvat normaalisti. Erillishaku jatkuu 17.5.2020 saakka, lisätietoa HAMKin verkkosivuilla: hamk.fi/applicants
Lisätiedot:
HAMKin Hakijapalvelut,
hakijapalvelut@hamk.fi