Opiskelu korona-aikana AMK ja YAMK
Koronalinjaukset 24.1.2022
Etäopetussuositus päättyy HAMKissa 1. helmikuuta alkaen ja palaamme lähiopetukseen. Myös etätyösuositus poistuu.
Paluu kampuksille voi tapahtua vaiheittain helmikuun aikana. Suuria (yli 40 hlöä) opetustilanteita kannattaa 8–16-mallissa toteuttaa vielä helmikuun ajan verkossa. Paluujärjestelyt suunnitellaan ja ohjeistetaan koulutuksissa.
Edellytämme kampuksilla edelleen maskien käyttöä ja huolellista käsihygieniaa. Flunssaoireisena ei saa tulla kampukselle.
THL:n ohjeistuksen mukaan sinun ei tarvitse sairastuessasi ottaa yhteyttä terveydenhuoltoon eikä hakeutua testiin, jos oireesi ovat lieviä ja yleistilasi on hyvä. THL suosittelee kuitenkin vahvasti, että vältät vapaaehtoisesti kontakteja muihin kuin samassa taloudessa asuviin vähintään viiden vuorokauden ajan.
Emme tiedota enää kampuksilla tapahtuvista altistumisista.
Kampuksilla ei toistaiseksi järjestetä yleisötapahtumia.
Liikuntatilamme pysyvät suljettuina, kunnes aluehallintovirasto linjaa, että ne voidaan avata.
Voit katsoa sivun oikeasta reunasta oman koulutuksesi tarkemman ohjeistuksen.
HAMKin sisäinen koronatiedotus on Yammerissa Koronavirus // Coronavirus COVID-19 info -ryhmässä ja julkiset koronatiedotteet löytyvät sivulta: https://www.hamk.fi/koronavirus-covid-19/