3D –tulostus Steralla

Koulutusohjelma: Tieto- ja viestintätekniikan insinööri, biotalous
Projektin toteutusajankohta: 28.10. – 20.12.2024
Projektitiimin jäsenet: Johanna Pyrhönen ja Petra Kalkamo
Yhteyshenkilö: Antti Äikäs
Projektin tarkoitus ja tavoite
Projektin tarkoituksena oli tutkia, miten 3D-tulostusta voidaan hyödyntää Stera Technologies Oy:n toiminnassa. Stera Technologies on kansainvälisesti toimiva valmistuksen alihankinnan ja sopimusvalmistuksen parissa toimiva teknologiayritys. Yrityksen keskeisiä osaamisalueita ovat mekaniikan ja elektroniikan suunnittelu, valmistus ja kokoonpano. Projektin tavoitteena oli kartoittaa konkreettisia sovelluskohteita ja tunnistaa mahdollisuuksia, sekä arvioida 3D-tulostusteknologian vahvuuksia ja heikkouksia erityisesti Steran näkökulmasta.
Ratkaisu ja teknologiat
Projekti keskittyi 3D-tulostuksen mahdollisuuksiin suunnittelussa, kehityksessä ja tuotannossa sekä logistiikassa, huollossa ja ylläpidossa. SWOT-analyysien avulla arvioitiin teknologian vahvuuksia, kuten joustavuutta ja nopeutta, sekä heikkouksia, kuten materiaalirajoitteita ja investointikustannuksia. Analyysi toi esille useita mahdollisuuksia, joissa 3D-tulostus voisi tuoda lisäarvoa. Hyödyntämisen mahdollisuuksia löytyi esimerkiksi prototyyppien valmistuksessa, varaosalogistiikassa ja huoltoprosesseissa.

Tulokset ja vaikuttavuus
Projektin päätteeksi löydökset esitettiin Steralle. Lopputulemana nähtiin, että Steran mahdollisuudet 3D-tulostuksen hyödyntämiseen olivat todella laajat. Tilaajalle esitettiin ideoita siitä, miten Stera voisi hyödyntää 3D-tulostusta muun muassa yrityksen eri toiminnoissa. Esiin nostettuja toimintoja olivat esimerkiksi tuotekehitys, testaus ja prototyypit, tuotanto, tuotannon koneet ja laadunvarmistus, huolto, ylläpito ja varasosat sekä logistiikka. 3D-tulostuksen mahdollisuuksia esiteltiin ottaen huomioon Steran erityistarpeet toiminnassaan sekä yrityksen omat tuotteet ja palvelut. Projektia oli toteuttamassa useampi toisen vuosikurssin suomenkielinen ja englanninkielinen opiskelijaryhmä. Yritys sai projektin myötä kattavan käsityksen 3D-tulostamisen teoriasta ja tekniikoista, sekä miten niitä voisi yrityksessä hyödyntää tulevaisuudessa.
Kestävän kehityksen tavoitteet


Yhteistyössä




