
CREA – Creative Business Toolkit
Ilmoittaudu
Koulutusalat
- Ammatillinen erityisopettajankoulutus
- Ammatillinen opettajankoulutus
- Ammatillinen opinto-ohjaajankoulutus
- Muotoiluala
- Opettajankoulutus
Koulutustyyppi
- Jatkuva oppiminen & muu koulutus
Kampus
- Online
Opetusmuoto
- Verkko-opetus
Kuvaus
Osaamispalvelun taustalla on Valtioneuvoston Luovan talouden kasvustrategia 2025-2030, joka käsittelee muiden muassa osaamista ja ennakointia. Koulutuksen tavoitteena on pk-, mikro- ja freelanceyrittäjien kyvykkyyden kasvattaminen vientiin sekä viennin aloittamiseen tekstiili-, vaatetus- ja muotoilualoilla. Koulutuskokonaisuudessa keskitytään erityisesti arvoketjun loppupäähän; tuotteiden ja palveluiden levittämiseen, jakeluun, markkinointiin ja brändäykseen. Samalla tarjotaan opettajille mahdollisuus päivittää osaamistaan luovien alojen tulevaisuuden työelämästä sekä kehittää opetustaan tukemaan opiskelijoiden luovuutta, yrittäjämäistä toimintaa ja kansainvälisessä toimintaympäristössä tarvittavia valmiuksia.
Pienten osaamiskokonaisuuksien lisäksi kokonaisuuden aikana on mahdollisuus työstää omaa vientiin liittyvää casea yhdessä lehtoreiden ja alan asiantuntijoiden kanssa viennin klinikoissa, joita järjestetään noin kerran kuukaudessa aikajänteellä lokakuu 2026 - maaliskuu 2027. Kokonaisuuden lopussa osallistujilla on mahdollisuus pitchata omat liikeideat HAMKin RUN-EU kumppanikorkeakouluille ja heidän verkostoilleen Hollannissa ja Espanjassa. Pitchauksia voivat seurata myös koulutuksessa mukana olevat opettajat.
Koulutuskokonaisuus sisältää kv-rahoituksen iltapäivän sekä verkostoitumisfoorumin alan toimijoiden kanssa Suomessa ja kansainvälisesti. Tilaisuuksilla pyritään helpottamaan rahoituksen hakemista ja madaltamaan verkostoitumiskynnystä kv-kauppaa ajatellen.
Koulutuskokonaisuus on jaettu neljään eri teemaan, joista alin on suunnattu opettajille:
• Luovan talouden perusteet
• Luovat menetelmät ja ennakointi
• Tools for Internationalization
• Luovien alojen yrittäjyyskasvatus
Kokonaisuus toteutetaan kaksikielisesti (suomi-englanti), mutta opiskelijoiden on mahdollista saada tukea suomeksi koko osaamispalvelun ajan viennin klinikoissa, joissa omia liiketoiminnan caseja työstetään ja viedään koulutuksessa opittua käytäntöön.
Opinnot on mahdollista suorittaa valtakunnallisesti, työn ohessa, verkko-opintoina ajasta ja paikasta riippumatta. Luovien alojen opettajien koulutus sisältää aikataulutettuja verkkotapaamisia.
Kouluttajat
• Muotoilun lehtori Niinamaria Arkonsuo
• Mutoilun lehtori Eija Pimiä
• Kielten ja viestinnän lehtori Kristiina Uoti
• Kielten ja viestinnän lehtori Lauri Karvonen
• Kielten ja viestinnän lehtori Melanie Kirwa
• IB:n lehtori Faisal Shahzad
• IB:n lehtori Annaleena Kolehmainen
• Ammatillisen opettajakorkeakoulun lehtori Mari Lounavaara
• Ammatillisen opettajakorkeakoulun lehtori Heikki Hannula
• Ammatillisen opettajakorkeakoulun asiantuntija Anna Alftan
• Lisäksi alan muita asiantuntijoita
Hinta
Koulutus on Jotpan (Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus) rahoittamaa maksutonta koulutusta.
Opintojaksot
Opintojen aikataulu
Muotoilijoille ja luovan alan yrittäjille
- Johdanto luovaa talouteen 1 op
21.9.2026 – 30.4.2027 (nonstop) - Tekoälytyökalut luovan yrittäjän tukena 2 op
12.10.2026 – 16.11.2026 - Communication for Creative Business Context 2 cr
19.10.2026 – 11.12.2026 - Design Thinking for Creative Business 3 cr
2.11.2026 – 15.12.2026 - Tulevaisuuden strategiat ja brändi 2 op
16.11.2026 – 31.12.2026 - Legal perspectives for internationalization 2 cr
1.2.2027-31.3.2027 - Internationalization: Project Challenge 3 cr
1.2.2027-31.3.2027
Opettajille
- Luovien alojen muuttuva työelämä ja opetuksen kehittäminen 2 op
14.1.2027 klo 9-12 Aloituswebinaari
29.1.2027 klo 13-14 Ohjauskahvit (tarvittaessa)
10.2.2027 klo 9-12 Päätöswebinaari - Luova pedagogiikka, menetelmät ja osaamisen tuotteistaminen 3 op
17.3.2027 klo 9-12 Aloituswebinaari
8.4.2027 klo 9-12 Koulutuswebinaari
19.4.2027 klo 15-16 Ohjauskahvit (tarvittaessa)
28.4.2027 klo 9-12 Päätöswebinaari
Huomioithan, että ilmoittautumiset opintojaksoille päättyy pääsääntöisesti kahta viikkoa ennen opintojakson alkua. Poikkeuksena on Johdanto luovaa talouteen 1 op, jonka ilmoittautuminen päättyy 1.4.2027.
Tarjonnasta opiskelija voi valita ne opintojaksot, jotka vastaa parhaiten tämän hetkistä tarvetta oman osaamisen kehittämiselle.
Hankkeen muut tilaisuudet
Hankkeessa tarjotaan osallistujille mahdollisuus osallistua viennnin aloittamista tukeviin tilaisuuksiin ja tapahtumiin.
Viennin klinikat
Viennin klinikoissa on mahdollisuus saada tukea oman yrityksen hissipuheen laadintaan ja jatkojalostamiseen englanniksi huhtikuun 2027 pitchaustilaisuutta varten. Klinikoissa osallistujat pääsevät myös perehtymään viennin teemoihin alustuspuheenvuorojen avulla. Samalla osallistujilla on myös mahdollisuus kysellä eri opintojaksoista ja niiden suorittamisesta suoraan hankkeessa toimivilta lehtoreilta. Klinikat järjestetään noin kerran kuukaudessa seuraavasti:
Syksy 2026
• 28.10., 18.11., 9.12. klo 15-16.30
Kevät 2027
• 20.1. 17.2., 24.3. klo 15-16.30
Pitchaukset HAMKin RUN-EU partnereille
Hanke päättyy huhtikuussa 2027 järjestettävään tilaisuuteen, jossa koulutukseen osallistuneilla on mahdollisuus pitchata oma liikeidea, yritys, palvelu tai tuote englanniksi HAMKin RUN-EU partnereille Alankomaihin ja Espanjaan. Tilaisuus järjestetään verkkovälitteisesti.
Muut hankkeessa järjestettävät tilaisuudet
Kv-rahoituksen iltapäivä ja verkostoitumisfoorumi järjestetään keväällä 2027. Tarkempi aikataulu infotaan hankkeen edetessä.
Huomioithan, että aikataulumuutokset tilaisuuksien osalta ovat mahdollisia.
Lisätietoja
Marja Pietiläinen
Koulutusasiantuntija
Liiketalouden, muotoilun ja tekniikan yksikkö
Susanna Kaarlampi-Nieminen
Koulutuskoordinaattori
Ammatillisen opettajakorkeakoulun jatkuva oppiminen
Merja Välkkilä
Koulutussuunnittelija
Ammatillisen opettajakorkeakoulun jatkuva oppiminen
Yhteistyössä
