Parempia edellytyksiä nuorten työllistymiselle Kanta-Hämeessä

Kanta-Hämeen elinvoimaa haastaa se, että monet valmistuneet opiskelijat muuttavat pois maakunnasta, samalla kun alueen yritykset kärsivät osaajapulasta.
Olemme kehittäneet ratkaisuja, jotka tukevat opiskelijoiden työllistymistä, yrittäjyyttä ja alueelle kiinnittymistä sekä tiivistäneet oppilaitosten ja työelämän välistä yhteistyötä. Tavoitteenamme on ollut tehostaa uraohjausta ja selkeyttää opiskelijoiden palvelupolkuja. Olemme myös kehittäneet yrittäjyyteen kannustavia toimia, lisänneet työnantajien rekrytointiosaamista ja edistäneet opiskelijoiden verkostoitumista työelämään.
Opiskelijoiden työllistymisen ja pitovoiman edistäminen Kanta-Hämeessä -hankkeen tuloksena Kanta-Hämeeseen syntyi useita konkreettisia uudistuksia, jotka parantavat nuorten työllistymisen edellytyksiä ja kannustavat valmistuneita jäämään seudulle. Hämeen ammattikorkeakouluun luotiin tehostetun uraohjauksen malli, jonka pilotit saivat opiskelijoilta erinomaista palautetta. Tämä henkilökohtainen ja ryhmämuotoinen uravalmennus on vahvistanut opiskelijoiden työnhaku- ja urasuunnittelutaitoja. Opiskelijoiden uraohjaus jatkuu osana HAMKin urapalveluja.
Alueen työllistymismahdollisuudet näkyväksi

Olemme tuoneet alueen työllistymismahdollisuuksia näkyviin monipuolisesti. Yrityksiä on tuettu uusilla yhteistyömalleilla, kuten Linnan Kehitys Oy:n HR-klubilla, joka kokoaa yhteen 50 alueen henkilöstöasiantuntijaa vaihtamaan hyviä rekrytointikäytäntöjä. Lisäksi pyrimme vahvistamaan nuorten yrittäjyysosaamista muun muassa perustamalla Creative Business Clubin, johon osallistui vuoden aikana noin 70 opiskelijaa. Creative Business Club on suunniteltu erityisesti opiskelijoille ja nuorille verkostoitumiseen ja yrittäjyydestä oppimiseen.
Kartoitimme Kanta-Hämeen opiskelijoiden toiveita ja kokemuksia kyselyllä, ja saadun palautteen pohjalta mm. Hämeenlinnan kaupungin opiskelijaviestintää sekä kampuspalveluja kehitettiin opiskelijalähtöisemmiksi. Rakensimme Hämeenlinnan korkeakoulukeskukseen Hämeenlinna-tilan, jossa opiskelijat voivat kohdata sekä Hämeenlinnan kaupungin edustajia, että toisiaan. Hämeenlinnan kaupunki järjestää jatkossa infotilaisuuksiaan tässä tilassa, joka on kampuksen keskeisellä paikalla.
Nämä uudet toimintamallit ja verkostot – kuten uraohjausvalmennus, rekrytointiverkostot ja yrittäjyysklubi – jatkuvat HAMKin, Hämeenlinnan kaupungin, Linnan Kehityksen ja Koulutuskuntayhtymä Tavastian toiminnassa, luoden vahvan pohjan yhteistyölle opiskelijapitovoiman vahvistamiseksi myös hankkeen päätyttyä.
Tästä on kyse
Pitovoima – Opiskelijoiden työllistymisen ja pitovoiman edistäminen Kanta-Hämeessä hanke on Euroopan unionin osarahoittama ja se toteutettiin aikavälillä 1.3.2023 – 31.8.2025. Päähankkeen toteuttajana toimi Hämeenlinnan kaupunki ja osahankkeen toteuttajina HAMKin lisäksi toimivat Linnan Kehitys Oy ja Koulutuskuntayhtymä Tavastia.
Tavoitteena oli vahvistaa maakunnan vetovoimaisuutta, alueen kilpailukykyä ja elinvoimaa sekä yrittäjyyden edellytyksiä ja taloutta.

Lisätietoja:

Johanna Ärling
Koulutuspäällikkö
Ammatillinen opettajakorkeakoulu