Soteala kiinnosti kansainvälisiä hakijoita, HAMKin ammatillinen opettajakorkeakoulu edelleen Suomen suosituin

Kevään ensimmäinen yhteishaku HAMKin kansainvälisiin koulutuksiin sekä ammatilliseen opettajakorkeakouluun on päättynyt. Ensinmainitussa vetovoimaisimpia olivat sosiaali- ja terveysalan koulutukset, kuten täysin uusi varhaiskasvatukseen suuntautuva Early Childhood Education. HAMKin ammatillinen opettajakorkeakoulu sai jälleen suurimman hakijamäärän valtakunnallisesti verraten.
Tammikuun yhteishaku päättyi keskiviikkona 22.1.2025. Englanninkielisissä koulutuksissa oli haettavana 14 AMK- eli Bachelor-tutkintoon johtavaa koulutusta sekä kaksi YAMK- eli Master-tutkintoon johtava koulutusta. Haku kansainvälisiin koulutuksiin jatkuu yhteishaun päätyttyä HAMKin omien, erillisten hakujen kautta, jotka on suunnattu erityisesti ulkomaalaisille hakijoille.
Kaksi haettavana olleista koulutuksista oli täysin uusia: Bachelor-koulutus Early Childhood Education and Care sekä Master-koulutus Applied Machine Learning, molemmat Hämeenlinnassa. Ensin mainittu sai hyvän startin liki 600 hakijalla. Koneoppimiseen liittyvä uusi koulutus puolestaan kiinnosti liki sataa hakijaa.
Kuten viime vuonna, kaikista hakukohteista suosituin koulutus oli Nursing, joka keräsi yhteensä yli 1600 hakemusta. Myös liiketalouden koulutukset olivat suosituimpien joukossa.
Yhteishaun yksittäisten hakijoiden määrä, 4208 hakijaa, on alustava, sillä lopullinen hakijamäärä selviää vasta helmikuun lopulla uuden hakemusmaksukäytännön vuoksi. Alustavien lukujen valossa hakijamäärä on laskenut. Tämä oli odotettavissa, sillä Suomi on halunnut ohjata hakemusmaksulla laadukkaampiin ja mietitympiin hakemuksiin. Hakijoiden määrä väheni myös viime vuonna, jolloin otettiin käyttöön kielitodistusvaatimus.
”On selvästi nähtävissä, että hakijat pohtivat nyt entistä tarkemmin hakujaan ja motivaatiotaan. Olemme iloisia, että saamme HAMKiin sitoutuneita hakijoita, jotka kokevat meidät juuri itselleen sopivaksi opiskelupaikaksi. Hienoa, että uudet sosiaali- ja terveysalan koulutukset kiinnostavat hakijoita”, HAMKin vararehtori Heidi Ahokallio-Leppälä sanoo.
Kevään toinen yhteishaku, jossa haettavana ovat syksyllä 2025 alkavat suomenkieliset koulutukset, järjestetään maaliskuussa.
AOKK neljättä vuotta peräkkäin suosituin
HAMKin ammatillinen opettajakorkeakoulu sai tämän vuoden haussa yhteensä 1832 ensisijaista hakijaa. Se on neljättä vuotta peräkkäin vetovoimaisin Suomen viidestä ammatillisesta opettajakorkeakoulusta, kun tarkastellaan tarjontaa kokonaisuutena, eli lasketaan opettajankoulutuksen, erityisopettajankoulutuksen ja opinto-ohjaajankoulutuksen hakijamäärät yhteen. Ammatilliseen opettajankoulutukseen oli 1244, ammatilliseen erityisopettajankoulutukseen 186 ja ammatilliseen opinto-ohjaajankoulutukseen 402 ensisijaista hakijaa.
Ammatilliseen opinto-ohjaajankoulutuksen hakijamäärä oli historiamme paras. Koulutuksen suosiota selittää myös ensimmäistä kertaa tarjolla ollut englanninkielinen opinto-ohjaajankoulutus. Sillä halutaan vastata työelämästä tulleeseen tarpeeseen: asiakkaina on entistä enemmän muitakin kuin suomenkielisiä.
”Haluamme antaa valmiuksia rakentaa ammattitaitoa myös englannin kielellä siten, että kielitaito ei ole esteenä ohjauksessa. Kullakin alalla on esimerkiksi ammattisanastoa, joka vaatii haltuunottoa”, ammatillisen opettajakorkeakoulun yksikönjohtaja Marianne Kukko sanoo.
Kukon mukaan HAMKin ykkössija neljättä vuotta peräkkäin kertoo pitkäjänteisen työn kantaneen hedelmää. Palautekyselyiden mukaan HAMKin AOKK:iin hakeudutaan ennen kaikkea sopivan toteutustavan vuoksi sekä muiden henkilöiden suosituksesta.
HAMKin lisäksi ammatillisten opettajankoulutusten haussa on ollut mukana Haaga-Helian, Jyväskylä, Oulun ja Tampereen ammattikorkeakoulut.
Valintaprosessin eteneminen
HAMKin englanninkieliset bachelor-tason tutkinnot käyttävät hakumenetelmänään verkossa toteutettavaa International UAS exam -koetta, paitsi Smart and Sustainable Design -ohjelma käyttää hakumenetelmänään omaa verkossa toteutettavaa koettaan. Master-tason Management in Sustainable Business ja Applied Machine Learning -tutkinto-ohjelmissa opiskelijavalinta tehdään opinnäytetyösuunnitelman perusteella.
International UAS exam toteutetaan kokonaan verkossa, ja se järjestetään 1. huhtikuuta 2025 klo 12:00 alkaen Suomen aikaa. Smart and Sustainable Design -ohjelman oma online-koe järjestetään 5.–6. maaliskuuta 2025. Kaikki hakijat saavat tiedon tuloksistaan viimeistään 28. toukokuuta 2025 mennessä.
Ammatillisten erityisopettajan- ja opinto-ohjaajankoulutuksien opiskelijavalinnat puolestaan julkaistaan 19.3.2025. Ammatillisen opettajankoulutuksen opiskelijavalinnat julkaistaan 27.3.2025. Seuraava haku ammatillisiin opettajankoulutuksiin on tammikuussa 2025.