Hyppää sisältöön
  1. Etusivu

Matkani lyhyestä vaihdosta lukukauteen ulkomailla – Miksi kansainväliset kokemukset ovat tärkeitä?

Opiskelijamme Darja kertoo, miten RUN-EU-opinnot ja vaihto-opinnot avasivat uusia mahdollisuuksia ja vaikuttivat hänen tulevaisuuden suunnitelmiinsa.

Opiskelen Sustainable Forest Management -koulutusohjelmassa ja opintoni painottuvat metsätalouteen ja biologiaan. Ajan myötä kiinnostuin kuitenkin yhä enemmän alan taloudellisesta puolesta ja halusin ymmärtää, miten johtaminen ja yrittäjyys voidaan yhdistää luonnonvaroihin ja metsätalouteen.

Kun ymmärsin, mitä tarkalleen halusin opiskella ja millaista osaamista minulta puuttui, aloin etsiä sopivinta mahdollisuutta hankkia lisää osaamista. Etsin lyhytkestoisia opintoja, jossa voisin opiskella intensiivisesti minua kiinnostavaa aihetta, kartuttaa käytännön taitoja työskentelemällä alan ammattilaisten kanssa ja myös soveltaa oppimaani käytäntöön. Samalla minulle oli tärkeää, että tällaisen kokonaisuuden voisi yhdistää opintoihini.

Miksi RUN-EU?

RUN-Eurooppa-yliopiston lyhytkestoisissa oppimismahdollisuuksissa yhdistyvät verkko-opinnot ja noin viikon mittainen liikkuvuusjakso jossakin RUN-EU-korkeakoulussa. Tämä yhdistelmä vastasi sitä, mitä etsin.

Ensimmäinen intensiivikurssini eli Short Advanced Programme (SAP) käsitteli sosiaalis-solidaarisuustalouden perusteita, ja se järjestettiin Itävallassa.

Oppimiskonsepti oli hyvin erilainen kuin tavallisissa korkeakouluopinnoissa. Intensiivisen viikon aikana sain hyvän teoreettisen perustan ja ymmärryksen aiheen keskeisistä käsitteistä. Sen jälkeen työskentely jatkui kansainvälisissä tiimeissä eri maista tulevien opiskelijoiden kanssa. Sovelsimme oppimaamme käytäntöön ja opimme toisiltamme.

Lyhyt liikkuvuusjakso voi tarjota sellaista osaamista, jota pääopinnoista puuttuu. Samalla voin kokeilla aivan toisenlaista alaa ja jatkaa keskeytyksettä opintojani HAMKissa.

Kurssista teki ainutlaatuisen se, ettei oppiminen rajoittunut luentoihin. Teoriasta siirryttiin jatkuvasti käytäntöön, erilaisista lähestymistavoista keskusteltiin ja ongelmia tarkasteltiin eri näkökulmista. Silloin ymmärsin, kuinka paljon kansainvälinen oppimisympäristö voi tarjota.

Mikä muuttui ensimmäisen RUN-EU-kokemukseni jälkeen?

Ensimmäisen SAP-intensiivikurssini jälkeen aloin tarkastella kansainvälisiä mahdollisuuksia uudella tavalla. Aiemmin pidin niitä lähinnä pääopintojeni lisänä. Kokemuksen jälkeen ymmärsin kuitenkin, että lyhyt liikkuvuusjakso voi tarjota sellaista osaamista, jota pääopinnoistani puuttuu. Samalla voin kokeilla aivan toisenlaista alaa ja jatkaa keskeytyksettä opintojani HAMKissa.

Sen jälkeen aloin etsiä uusia mahdollisuuksia RUN-EUn kautta ja osallistuin vähitellen myös muihin lyhyisiin liikkuvuusjaksoihin. Jokainen kokemus oli hieman erilainen: tutustuin uusiin aiheisiin ja työskentelin uusien ihmisten kanssa.

Samalla aloin vähitellen ymmärtää paremmin, millaista osaamista ja mitä taitoja halusin kehittää lisää.

Ajan myötä kiinnostuin siitä, mitä voisin saada kansainvälisestä kokemuksesta, joka kestäisi yhden viikon sijasta kokonaisen lukukauden. Useiden lyhyiden liikkuvuusjaksojen jälkeen tunsin oloni jo huomattavasti varmemmaksi kansainvälisessä oppimisympäristössä. Siksi pitkäkestoisesta vaihdosta tuli minulle luonteva seuraava askel.

Pitkäkestoinen vaihtokokemus

Päätin viettää lukukauden Kyung Hee -yliopistossa Etelä-Koreassa. Lyhyiden oppimisjaksojen aikana minulla oli ollut vain muutama päivä tai viikko aikaa tutustua oppimisympäristöön, ihmisiin ja aiheeseen. Nyt minulla oli kokonainen lukukausi aikaa paneutua kunnolla opintoihin ja maan kulttuuriin.

c

Kirsikkapuu kukkii
Darja suoritti vaihto-opintonsa Etelä-Koreassa.

Vaihtoni aikana opiskelin valtio-oppia ja kansainvälistä taloutta. Oli erityisen kiinnostavaa opiskella aiheita, jotka olivat niin kaukana alkuperäisestä koulutuksestani. Opin ymmärtämään paremmin talouden prosesseja ja niiden yhteyksiä yhteiskuntaan, valtioihin ja kansainvälisiin suhteisiin. Kokemus avarsi käsitystäni siitä, miten tiiviisti eri tiedonalat liittyvät toisiinsa.

Pitkäkestoinen vaihto antoi minulle kuitenkin paljon muutakin kuin akateemista kokemusta. Minun oli myös sopeuduttava uuteen maahan, korkeakouluun, koulutusjärjestelmään ja arkeen. Toisin kuin lyhyessä liikkuvuudessa, jossa ohjelma on hyvin intensiivinen ja etukäteen jäsennelty, lukukauden mittaisessa vaihdossa on paljon enemmän aikaa järjestää omaa elämäänsä, löytää oma rytminsä ja kokea aidosti olevansa osa erilaista ympäristöä.

Lyhyet vaihdot auttoivat minua ottamaan ensimmäiset askeleet, kokeilemaan uusia aloja ja tuntemaan oloni varmemmaksi kansainvälisessä ympäristössä. Pitkäkestoisessa vaihdossa pääsin puolestaan etenemään pidemmälle ja todella uppoutumaan kokemukseen.

Yksi vaihdon arvokkaimmista puolista olivat minulle ihmiset. Tapasin opiskelijoita eri maista ja vietin heidän kanssaan paljon enemmän aikaa kuin lyhyissä ohjelmissa. Näin pystyin luomaan paljon syvempiä ja vahvempia ihmissuhteita, jotka jatkuivat myös vaihdon jälkeen.

Yksi mahdollisuus johti toiseen

En enää pidä lyhyitä liikkuvuusjaksojani ja pitkäkestoista vaihtoa kahtena täysin erillisenä kokemuksena. Minulle niistä tuli jatkoa toisilleen. Lyhyet vaihdot auttoivat minua ottamaan ensimmäiset askeleet, kokeilemaan uusia aloja ja tuntemaan oloni varmemmaksi kansainvälisessä ympäristössä. Pitkäkestoisessa vaihdossa pääsin puolestaan etenemään pidemmälle ja todella uppoutumaan kokemukseen.

Nyt, kun työskentelen HAMKin Mobility and RUN-EU -tiimissä opiskelija-assistenttina, voin tarkastella tätä matkaa eri näkökulmasta. Muutama vuosi sitten olin opiskelija, joka huomasi yhden mahdollisuuden ja alkoi vähitellen kokeilla kansainvälisen liikkuvuuden eri muotoja. Nykyään olen osa tiimiä, joka auttaa muita opiskelijoita löytämään näitä mahdollisuuksia ja ottamaan ensimmäisen askeleensa.

Kokemukseni on osoittanut minulle, ettei kansainvälisen liikkuvuuden tarvitse välttämättä alkaa suuresta päätöksestä. Joskus alku voi olla vain yksi viikko, mutta tuo pieni kokemus voi herättää kiinnostuksen johonkin uuteen ja johtaa myöhemmin paljon suurempiin mahdollisuuksiin.

RUN-Eurooppa-yliopisto

Olemme osa RUN-Eurooppa-yliopistoa, joka tuo yhteen kymmenen yhteiseen visioon sitoutunutta eurooppalaista korkeakoulua yhdeksästä eri maasta.

Pysy kuulolla

Haluatko pysyä ajan tasalla HAMKin kuulumisista? Tilaa kerran kuussa ilmestyvä uutiskirjeemme.