Hyppää sisältöön
Etusivu Tutkimme opettajien ammatillista toimijuutta, työoloja ja hyvinvointia sekä niihin vaikuttavia koulujen johtamis- ja hallintokäytäntöjä Itä-Afrikassa

Tutkimme opettajien ammatillista toimijuutta, työoloja ja hyvinvointia sekä niihin vaikuttavia koulujen johtamis- ja hallintokäytäntöjä Itä-Afrikassa

HAMKin johtamassa tutkimushankkeessa kerätään tutkimusaineistoa eri menetelmillä, kuten kyselyillä sekä haastatteluilla opettajien, koulujen johtajien ja koulutuspolitiikasta vastaavien viranomaisten kanssa.

Tutkimus kattaa opetuksen varhaiskasvatuksesta peruskouluun ja toisen asteen koulutukseen.

”Tavoitteenamme on syventää tutkimukseen perustuvaa tietoa koulutuspolitiikasta ja käytännöistä opettajien koulutukseen, hyvinvointiin, motivaatioon ja sitoutumiseen liittyen sekä tehdä suosituksia opettajapulan vähentämiseksi Itä-Afrikassa”, kertoo hankkeen projektipäällikkö Teija Lehtonen HAMK Edu-tutkimusyksiköstä.

Tutkimuskysymykset keskittyvät seuraaviin teemoihin :

  1. Opettajankoulutus ja koulutuspolitiikka kolmessa maassa: Kenia, Tansania, Etelä-Sudan.
  2. Opettajien ammatillinen toimijuus, motivaatio, hyvinvointi ja sitoutuminen ammattiin.
  3. Opettajien työolosuhteet, esim. resurssit, koulun johtaminen ja hallintokäytännöt.
  4. Käytännöt eri työskentelyolosuhteissa, mm. maaseudulla, kaupungeissa ja pakolaiskonteksteissa.
Ihmisiä istumassa kirjoittamassa paperille
Tutkimusaineiston keruuta Maridin kaupungissa Etelä-Sudanissa.

Keräsimme tietoja Tansaniassa 10 eri alueella maaseudulla ja kaupungeissa loka-marraskuun 2025 aikana. Kyselyyn vastasi noin 450 opettajaa eri koulutustasoilta. Koulujen johtajia haastateltiin noin 40 ja opetusviranomaisia 15. Etelä-Sudanissa keräämme tutkimusaineistoa parhaillaan Maridin ja Juban alueella. Keniassa kyselyt ja haastattelut aloitetaan tammikuussa 2026.

Tästä on kyse

« Supporting Teacher Education, Wellbeing, and Retention via Informing Feasible Educational Policies and Incentives in Africa » (STEP-EA) -hanke toteutetaan yhteistyössä viiden yliopiston kanssa Keniassa, Tansaniassa ja Etelä-Sudanissa: University of Nairobi, Egerton University, Dar es Salaam University College of Education, Mkwawa University College of Education ja University of Juba.

Hanke rahoitetaan Euroopan komission Global Gatewayn Regional Teachers Initiative for Africa (RTIA) -ohjelmasta ja sen budjetti on noin 680.000 euroa vuosina 2025-2026.

Lisätietoja: