
Kaunis kaura
Maatiaisviljoista elinvoimaa


Hankkeen tiedot
Hanke | Kaunis kaura – Maatiaisviljoista elinvoimaa |
Kesto | 1.9.2025–31.12.2027 |
Toteuttajat | Hämeen ammattikorkeakoulu (koordinaattori), Luonnonvarakeskus, Yrkeshögskolan Novia |
Rahoittajat | Euroopan Unioni (Euroopan maaseuturahasto 2023–2027), Hämeen ELY-keskus |
Budjetti | 227 306 € |
Kaunis kaura -hankkeessa edistämme luomutuotantoon ja muuttuvaan ilmastoon soveltuvien maatiaiskaurojen ja vanhojen lajikkeiden viljelyä.
Kannustamme viljelijöitä maatiaisten ja vanhojen lajikkeiden tuotantoon ja sitä kautta vahvistamme luonnon monimuotoisuutta ja kansallista huoltovarmuutta. Pyrimme muuttamaan viljelyn yksipuolistumiseen johtavan kehityssuunnan. Tilatasolla voimme myös saavuttaa taloudellista arvoa erikoistuotteiden kuten jatkojalostettujen elintarvikkeiden tai rehujen muodossa.
Maatiaiskaurojen ja vanhojen kauralajikkeiden viljeleminen edellyttää tietoa lajikkeiden ominaisuuksista ja viljelyvaatimuksista. Kokoamme hankkeessa hajallaan olevan historiallisen vanhan tiedon rinnalle uutta tietoa muuttuneisiin viljelyolosuhteisiin ja käyttötarpeisiin liittyen.
Jaamme tietoa monipuolisesti tapahtumissa ja verkossa. Keräämme tietoa yhteiseen Viljalaari-sivustoon. Järjestämme webinaareja sekä valtakunnallisia ja kansainvälisiä tapahtumia. Tiedon tuottaminen ja vaihto verkostoissa tapahtuu suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi.
Kohderyhmä
Luomuviljelijät sekä maatiaisviljojen ja vanhojen lajikkeiden lisäysviljelijäverkosto. Hyödynsaajia lisäksi kaikki viljelijät, jatkojalostajat, tutkijat, alan opettajat, neuvojat ja kuluttajat.
Toiminta-alue
Suomi
Tuotokset
Korpela, Jenny. Kauravalokuvat tietokannoissa. Maatilaympäristön monimuotoisuus 2025. Projektitehtävä.
Garnet, Lorens. 48 Kaura reseptejä 1875–1954 Reseptejä Suomesta, Englannista ja Amerikasta. Maatilaympäristön monimuotoisuus 2025. Projektitehtävä.
Tapahtumat
Posteriesitys
Klo 12–15
klo 12–15
Koostettua tietoa hankkeesta
Kesällä 2026 ja 2027 perustamme maatiaiskaurojen ja vanhojen kauralajikkeiden viljelypilotteja. Viljelypilotit toimivat samalla lisäysviljelynä.
Toivomme maatiaisviljojen lisäysviljelyverkostoon maatiaisviljoista ja vanhoista kauppalajikkeista kiinnostuneita viljelijöitä, mylläreitä, hapanjuurileipureita ja kuluttajia. Lisäysviljelyllä pyrimme tuomaan lisää monimuotoisuutta peltoviljelyyn.
Uutiskirje lähetetään lisäysviljelyverkostoon ilmoittautuneille. Tilaamalla uutiskirjeen saat tietoa hankkeesta sekä lisäksi tietoa maatiaisviljoista ja vanhoista lajikkeista. Uutiskirjeet julkaistaan kolmella kielellä (suomi, ruotsi, englanti). Tilaa uutiskirje tästä.
Lisäysviljelyverkostosta -sivustosta saat tietoa pienten siemenmäärien lisäysviljelyksestä.
Maatiaisviljojen lisäysviljelyverkosto kehitetään Kaunis kaura – maatiaisviljoista elinvoimaa -hankkeessa.
Toteutus
Hanke koostuu neljästä työpaketista, jotka ovat viljelijäverkoston vahvistaminen, maatiaiskaurojen viljely- ja ravinneominaisuuksien määrittely, uusien käyttömahdollisuuksien pilotointi sekä tiedon keruu, koonti ja taltiointi.
Hyödynnämme työpaketissa MMM:n rahoittaman Monimuotoisuus peltoon -hankkeessa (2021–2023) kehitettyä lisäysviljelyverkostoa. Verkostossa on noin 100 viljelijää eri puolilla Suomea. Vahvistamme maatiaisvilja-viljelijöiden verkostoa. Kehitämme toimintaa perustamalla alueellisia yhteistyöverkostoja ja nimeämällä alueellisia maatiaisvilja-lähettiläitä. Hankimme verkostoon uusia viljelijöitä luopuvien ja lajikkeita vaihtavien tilalle. Tarpeen on myös vahvistaa vakiintuneiden viljelijöiden roolia. Edistämme uusien alkuperäiskasvilajikkeiden rekisteröintihakemuksia yhteistyössä Ruokaviraston kanssa.
Selvitämme työpaketissa viljelypilottina maatiaiskaurojen viljelyominaisuuksia kuten kasvusto- ja satotiedot sekä ravinneominaisuuksia kuten avenantramidi-, beetaglukaani- ja öljypitoisuus. Selvityksellä arvioimme lajikkeiden käyttökelpoisuutta. Viljelypilottiin pääsee tutustumaan pellonpiennarkävelyllä.
Pilotoimme työpaketissa yritysyhteistyönä maatiaiskauran ja vanhojen kauralajikkeiden uusia käyttömahdollisuuksia erikoiselintarvikkeena sekä esimerkiksi hevosten rehuna ja oljen kuituna. Keräämme perinteisiä kaurareseptejä ja ideoimme uusia muun muassa ruokawebinaarissa. Näistä resepteistä valitsemme muutamia testattavaksi. Olki on monikäyttöinen materiaali, jota on perinteisesti käytetty paljon. Olki-webinaarissa esittelemme vanhoja käyttökohteita ja ideoimme uusia.
Kokoamme uutta ja vanhaa viljely- ja käyttötietoa maatiaiskauroista. Kokoamme vanhaa tietoa vanhoista tutkimuksista ja muista aineistoista. Alkuperäisen geenipankin keräysaineiston tietokoonti tehdään NordGenin arkistossa Alnarpissa Ruotsissa. Uutta tietoa syntyy piloteissa ja kokoamme ne yhteen lajikkeittain. Lajikekohtaiset tiedot liitämme Viljalaari-sivustoon suomeksi ja englanniksi. Kaurareseptit kokoamme omaan julkaisuun. Hankkeen tuloksista kokoamme e-kirjan. Tuotamme möys monimediaalista tiedotusmateriaalia, muun muassa podcasteja ja videoita.
Yhteystiedot


Maarit Heinonen
Tutkija
Luonnonvarakeskus
maarit.heinonen@luke.fi
+358295326117

Heidi Barman-Geust
Projektledare
Yrkeshögskolan Novia
heidi.barman-geust@novia.fi
+358444498101

