Uusi konsortio pohtii nuorten turvaverkon tulevaisuutta

Millainen turvaverkko tulevaisuuden nuorille tarvitaan?
Millainen on nuorten palvelujärjestelmä Suomessa vuonna 2050? Tätä pohtii 11 asiantuntijaorganisaatiota uudessa, valtakunnallisessa konsortiossa. Konsortion tavoitteena on tutkia ja kehittää nuoreksi itsensä mieltävien, haavoittuvassa asemassa olevien palvelujärjestelmän tulevaisuutta.
11 suomalaista toimijaa on perustanut valtakunnallisen konsortion nuorten palvelujärjestelmän tulevaisuusvisiota varten. Toimijat ovat kiinnostuneita erityisesti niistä palveluista, jotka tarjoavat tukea nuoruuteen vuonna 2050.
Hämeen ammattikorkeakoulu yhdessä Into – etsivä nuorisotyö ja työpajatoiminta ry, Nuorten Suomi ry, Nuorten Akatemia ry, Vates-säätiö sr, Suomen Setlementtiliitto ry, Työn ja talouden tutkimus LABORE, Tulevaisuuden tutkimuskeskus, Turun yliopisto, Helsingin Diakonissalaitoksen säätiö sr / Vamos ja nuorten palvelut, Elinkeinoelämän tutkimuslaitos (Etla) ry ja Helsingin NMKY kanssa allekirjoittivat toukokuussa sitoumuksen aiheeseen liittyen.
Suomessa on ainutlaatuinen turvaverkko nuorille ja haluamme säilyttää sen myös tulevaisuudessa. Olemme koonneet voimamme yhteen tarjotaksemme monipuolisen näkemyksen palvelujärjestelmän suunnasta ja tarpeista
Konsortion koordinaattori, Inton kehittämisen asiantuntija Annemari Kivivuori
Konsortion osapuolet jakavat nuorten palvelujärjestelmään ja tulevaisuusennakointiin liittyvää tietoa ja osaamista. Yhteistyön tueksi haetaan yhteisiä rahoituksia, tehdään tutkimusta ja kehitetään hanketoimintaa.
– HAMK on mukana monialaisena toimijana. Edu-tutkimusyksikössä meitä kiinnostavat tutkimuksellisesti nuorten palvelujärjestelmä kokonaisuutena, monialaisesti toteutetut palvelut, palvelujärjestelyt käytännössä, nuorilähtöisyys sekä nuorten osallisuus ja toimijuus konkreettisesti, kertoo tutkijayliopettaja Päivi Pukkila.
– Haluamme yhdistää yhteiskehittämisen käytäntölähtöiseen tutkimukseen, tutkijayliopettaja Jaakko Helander jatkaa.
HAMK on mukana monialaisena toimijana. Edu-tutkimusyksikössä meitä kiinnostavat tutkimuksellisesti nuorten palvelujärjestelmä kokonaisuutena, monialaisesti toteutetut palvelut, palvelujärjestelyt käytännössä, nuorilähtöisyys sekä nuorten osallisuus ja toimijuus konkreettisesti.
tutkijayliopettaja Päivi Pukkila, HAMK
Yhteistyöllä konsortio rakentaa perustaa tulevaisuuden päätöksenteolle – pyrkien varmistamaan, että nuorten palvelujärjestelmä vastaa yhteiskunnan muuttuviin tarpeisiin ja tukee jokaisen nuoren mahdollisuuksia osallisuuteen, hyvinvointiin ja kasvuun.
NUPA2025 -konsortio
- Koostuu 11 suomalaisesta asiantuntijaorganisaatiosta
- Keskiössä yhteinen tutkimus -ja kehitystyö, tiedon jakaminen ja rahoitushaut
- Valtakunnallinen, voimassa 2025-2030.
Lisätietoja

