Verkostotapaaminen ohjaus- neuvonta- opetus- ja järjestötoimijoille

Tervetuloa Pedaverkot-hankkeen verkostotapaamiseen tiistaina 27.1.2026, klo. 12.30.-15.30.
Arto Pietikäinen, psykologi ja kouluttajapsykoterapeutti, on edistänyt hyväksymis- ja omistautumisterapian (HOT) menetelmän käyttöä Suomessa. HOT keskittyy tunteiden, ajatusten ja käyttäytymisen väliseen yhteyteen, ja sen tavoitteena on auttaa ihmisiä elämään täysipainoista ja merkityksellistä elämää vaikeuksista huolimatta.
Ohjelma:
- Klo 12:30 Aloitus ja alkusanat
- Klo 12:45-14:15 Luento: Tulevaisuususkon vahvistaminen HOT-näkökulmaa hyödyntäen, Arto Pietikäinen (90min + keskustelu)
- Klo 14:15-14:45 Kahvitauko ja verkostoitumista
- Klo 14:45-15:30 Keskustelu: ajatuksia ja mahdollisuuksia HOT-näkökulman hyödyntämiseen ohjaustyössä
Arto Pietikäisen asiantuntijaluento antaa maistiaisen tämän menetelmän mahdollisuuksista, joita voi hyödyntää työvälineenä haavoittuvassa työmarkkina-asemassa olevien asiakkaiden kohtaamisessa.
Tapahtuman luento-osuuteen voi osallistua myös etäyhteydellä, muut osuudet ovat ainoastaan liveosallistujille.
Lisätietoja
Hannu Seppänen
Lehtori
Ammatillinen erityisopettaja- ja opinto-ohjaajakoulutus