
UTELIAS 2.0

Uusista teknologioista intoa oppimiseen ja opettamiseen
Hankkeen tiedot
Hanke | Utelias 2.0 – Uusista teknologioista intoa oppimiseen ja opettamiseen |
Kesto | 1.1.2024-31.12.2025 |
Toteuttajat | HAMK (päähankkeen toteuttaja), Koulutuskuntayhtymä Tavastia, Kiipulasäätiö |
Rahoittajat | Euroopan sosiaalirahasto plus (ESR+), kansallisena rahoittajaviranomaisena toimii Hämeen ELY-keskus. |
Budjetti | 175 086€ |
Tulevaisuuden työelämä ja oppilaitokset tarvitsevat monipuolisia osaajia.
Uusien teknologioiden myötä työelämän toimintatavat ja tarpeet tulevat muuttumaan tulevaisuudessa.
Koulutuksen tulee tulevaisuudessa kasvattaa osaamistaan uusien teknologioiden, innovaatioiden sekä toimintamallien luomisen suhteen. XR-teknologioiden, oppimisanalytiikan, tekoälyn, sekä pelimoottorien käytön osaaminen ja näiden soveltaminen tulee olemaan olennaisia taitoja tulevaisuuden opetustyössä.
Hämeen ammattikorkeakoulu on yhdessä Koulutuskuntayhtymä Tavastian ja Kiipulasäätiön kanssa jatkaa Utelias 1.0 – Uusista teknologioista intoa oppimiseen ja opettamiseen -hankkeessa tunnistetun tarpeen tietopohjan lisäämiselle Kanta-Hämeen toisen asteen oppilaitoksissa.
Kohderyhmä
Pääkohderymään kuuluvat toisen asteen oppilaitosten opettajat ja ohjaajat sekä kehittäjähenkilöstö ja vapaan sivistystyön opettajat ja ohjaajat.
Välilliseen kohderyhmään kuuluvat muut koulutuksenjärjestäjät ja ammatillisen koulutuksen yhteistyöympäristöt (yritykset) samoin kuin oppilaitosten johtajat ja esihenkilöt.
Toiminta-alue
Hankkeen toimenpiteet kohdistuvat:
Forssa, Hattula, Hausjärvi, Humppila, Hämeenlinna, Janakkala, Jokioinen, Loppi, Riihimäki, Tammela ja Ypäjän seutukuntiin.
Ajankohtaista
Ohjelma
8.9.2025 Teams
Aloitus
Toimintatavat ja tavoitteiden läpikäynti
17.9.2025 Lähipäivä
UX-käyttökokemuksen suunnittelu ja käsikirjoitus
Käsikirjoittaminen, kuvaussuunnitelma, saavutettavuus ja selkeäkielisyys
30.9.2025 Lähipäivä
Thinglinkin edistyneet toiminnot
Jatkokehittämistä, oman pilotin edistämistä
9.10.2025 Teams
Monikäyttäjäalustat
Kahteen eri monikäyttöjäalustaan tutustuminen
21.10.2025 Lähipäivä
AI
Erilaiset tekoälyalustat, AI opetus -ja koulutuskäytössä
12.11.2025 Lähipäivä
XR-pilottien ja tulosten esittely
Valmennuksen lähipäivät toteutetaan Hämeen ammattikorkeakoulun Visamäen korkeakoulukeskuksessa.
Muutokset ovat mahdollisia.
📅 tiistai 18.11.2025 klo 9–12.00
📍 HAMK Visamäen kampus, Auditorio
hjelma:
- 8.30 Aamun minibuffet
- 9.00 Avaussanat – Tuomo Iltanen, Kaurialan lukion rehtori
- 9.15 Tekoälyä ilman taikuutta: Kielimallit kansantajuisesti ja oivalluksia opetukseen – Timo Hynninen, tutkijayliopettaja, HAMK Tech -tutkimusyksikkö
Hankkeen sadonkorjuu – mitä loimme yhdessä
- 10.00 Audiovisuaalinen loppuraportti – Oppimisen tarina kuvin ja äänin
- 10.15 Liikkuva koulutustila – Virtuaalisuus tuo oppimisen lähelle
- 10.30 Suunnittelun ohje – Apuna parempaan sisältöjen suunnitteluun
- 10.45 Verkostojen voima – Malli kestävään yhteistyöhön
Koe, tee ja jaa (opastus työpajatiloihin)
- 11.10 Pienet työpajat, esittelyt ja virtuaalidemot – Kokeile itse, inspiroidu käytännön esimerkeistä ja verkostoidu
- 11.50 Päätössanat
- 12.00 Kiitokset osallistumisesta!
Kenelle?
Tapahtuma on suunnattu erityisesti opettajille, ohjaajille, kehittäjille ja oppilaitosjohdolle, jotka haluavat pysyä ajan hermolla, löytää uusia käytännön ideoita opetukseen ja perehdytykseen sekä laajentaa verkostoaan.
Digitalisaatio on täällä nyt ja tulevaisuudessa. Uudet teknologiat, kuten laajennettu todellisuus (XR), virtuaalitodellisuus (VR), 360-kuvaaminen ja interaktiiviset työkalut kuten ThingLink, tarjoavat merkittäviä mahdollisuuksia liiketoiminnan kehittämiseen, viestintään ja oppimiseen.
Työntekijöiden kouluttaminen näiden teknologioiden hyödyntämiseen työssään on kannattava panostus, joka varmasti auttaa pysymään mukana teknologisessa kehityksessä.
Ilmoittautuminen jatkovalmennukseen on auki 24.8.2025 saakka
UTELIAS 2.0 – Uusista teknologioista intoa oppimiseen ja opettamiseen 2.0 -hanke käynnistelee uutta verkostoa Kanta-Hämeen toisen asteen ja vapaan sivistystyön opetus- ja ohjaushenkilöstölle sekä kehittäjille. Verkoston tavoitteena on jakaa kokemuksia, vertaistukea ja verkostoitua uusien teknologioiden opetuskäytöstä kiinnostuneiden kesken.
Miten virtuaalitodellisuutta voi hyödyntää koulutuksessa?
Käytännön esimerkkejä teknologioiden hyödyntämiseen:
- Työelämässä: mahdollisuus käyttää henkilöiden aitoja työympäristöjä esimerkiksi arjen taitojen, erilaisten työvaihdeiden, työpaikalla toimimisen tai jännittävien/haastavien tilanteiden harjoitteluun
- Erilaisten oppijoiden tueksi ja asioiden kertaamiseen
- Kokonaisvaltaisten elämysten tuottamiseen, mahdollisuus luoda tunne aidosta fyysisestä paikallaolosta
- Virtuaalimatkat uusiin paikkoihin
- Erilaisten koneiden ja/tai laitteiden käyttämisen opettelu
- Pelillistäminen
- Empatiataitojen opettelu erilaisten sosiaalisten tilanteiden avulla
Valmennuksien kokeilut
Perus -ja ja jatkovalmennuksissa valmennettavat suunnittelevat ja toteuttavat oman teknologiakokeilun.
Esimerkkejä jo tehdyistä kokeiluista/piloteista
Virtuaalinen luokkahuone: Opiskelijat harjoittelivat kielen ymmärtämistä erilaisissa tilanteissa, kuten opettajan antamien ohjeiden seuraamisessa.
Hoiva-luokan esittely: Hoiva-alasta kiinnostuneet opiskelijat ja heidän läheisensä tutustuivat hoiva-luokkaan.
Perustutkintojen esittely: Oppilaitoksen perustutkinnot esiteltiin skenaariotyökalua hyödyntäen.
Projektipäällikön ohjeistus: ESR- ja EAKR-hankkeiden edistäminen ja projektipäällikön huomioitavat asiat hanketyöskentelyssä.
Saapumisohjeet toimistolle: Uudet työntekijät saivat ohjeet toimistolle saapumisesta ja toimiston tärkeimpien paikkojen esittelyn.
Opettajaopiskelijoiden esittely: Koulutuksen moduulien esittely, tukea opiskelun suunnitteluun ja edistämiseen.
Nuorten hyvinvointialusta: Opiskelijoille suunnattu alusta, joka sisälsi videoklippejä, kysymyksiä ja harjoituksia.
Kuntosaliharjoitus: Laitteiden esittely ja opastus kuntosalin käyttöön.
Mehiläispesien rakenne: Erilaisten mehiläispesien rakenteen ja ominaisuuksien läpikäyminen sekä ohjeistus pesätarkastuksen yhteydessä.
Valmennukset
Valmennuksen teemoina on uudet teknologiat XR, VR, AR, 360-sisältö sekä 3D ympäristöt.
Käytännönkokeilut, koulutuspäivät sekä hankkeen asiantuntijoiden tuki varmistavat että valmennuksen jälkeen osallistujilla on valmius hyödyntää uusia teknologioita pedagogisesti.
Käytännönkokeiluna testataan opiskelijoiden joitakin valmiita sovelluksia/sisältöjä ja pohditaan niiden sopivuutta omaan työhön tulevaisuudessa.
Osana tätä valmennuskokonaisuutta opitaan huomioimaan saavutettavuusnäkökulmat sekä laitteiden hallinnoinnin ja huoltotoimenpiteet.
Perusvalmennus on suunnattu opettajille, ohjaajille ja kehittäjille, joilla on kiinnostusta uusien teknologioiden kokeilemiseen, käytön oppimiseen ja hyödyntämiseen omassa työssään.
Aiempaa kokemusta uusien teknologioiden käytöstä ei vaadita.
Valmennuksessa syvennetään opetuksessa ja ohjauksessa hyödynnettävien XR-, VR-, AR-, MR-, 360-teknologioiden osaamista, suunnitellaan ja rakennetaan sisältöjä opetus- ja ohjauskäyttöön sekä kerätään kokemuksia niiden pedagogisesta käytöstä.
Ensisijaiset sovellukset, joita käytetään on Thinglink ja WondaVR. Valmennuksessa tutustutaan myös muihin käytettävissä oleviin vaihtoehtoihin.
Jatkovalmennus on suunnattu henkilöille, joilla on hieman kokemusta uusien teknologioiden käytöstä tai perusvalmennuksen käyneille.
Valmennuskokonaisuus pitää sisällään neljä lähipäivää, verkkotapaamisia sekä pilotointeja.
Pilotoinnit on mahdollista toteuttaa joko ryhmässä tai yksilötyönä, ja ne toteutetaan omaan opetus -ja ohjaustyöhön.
Utelias 2.0-hankkeessa järjestetään kaksi valmennuskokonaisuutta joista kumpikin toteutetaan kaksi kertaa hankkeen aikana. Valmennukskokonaisuuksissa koulutetaan Kanta-Hämeen opetushenkilöstöä sekä luodaan vertaisopettajamalli.
Valmennuskokonaisuudet on perusvalmennus ja jatkovalmennus.
Kummassakin on keskiössä on XR-teknologiat, oppimisanalytiikka sekä tekoälyn tietopohjan lisääminen ja valmennuksiin osallistujien perehdyttäminen uusien teknologioiden opetuskäyttöön.
Valmennukset koostuvat lähipäivistä (Koulutuskuntayhtymä Tavastia) sekä verkkotapaamisista.
Valmennuksien aikana suunnitellaan ja toteutetaan sekä valmiilla että itse rakennetuilla sisällöillä pienimuotoisia pedagogisia kokeiluja ja opiskelijoita osallistavia pilotointeja. Pilotointeja käytetään tulevaisuudessa omassa opetus -ja opiskelijatyöskentelyssä.
Saatavilla on uusinta tietoa ja mielenkiintoisia esimerkkejä uusien teknologioiden pedagogisesta opetuskäytöstä.
Takaamme räätälöidyn ja yksilöllisen tuen kokeiluihin asiantuntijoidemme ja mentorimallimme kautta.
.
Hankkeen julkaisut ja artikkelit
Hankkeen toteutus
Lisäämme toisen asteen ja vapaan sivistystyön opettajien ja ohjaajien tietoisuutta uusista teknologioista ja virtuaalisista oppimisympäristöistä.
Toimenpiteet
Tulokset
Seuraa meitä somessa!
Tutustu tutkimuksemme somekanaviin:
#uteliashanke
Yhteystiedot





Ella eld
Projektiasiantuntija, Kehittämis- ja kansainvälisyyspalvelut
ella.eld@kktavastia.fi
+358504437947

taru koivisto
Projektiasiantuntija, Erityisopettaja
taru.koivisto@kiipula.fi
+358504204144


Esa heikkinen
Projektiasiantuntija,
Erityisopettaja
esa.heikkinen@kiipula.fi
+358404563083