Career & Connect Day Forssassa 12.2.2026

Tervetuloa Career & Connect Day -yritysyhteistyöpäivään HAMKin Forssan kampukselle torstaina 12.2.2026 kello 12-14!
Tapahtuma tarjoaa loistavan tilaisuuden verkostoitua ICT-alan osaajien ja alueen muiden yritysten kanssa.
Tapaa tieto- ja viestintätekniikan insinööriopiskelijoita: Kampuksella opiskelee sekä suomen- että englanninkielisiä ICT-osaajia eri puolilta maailmaa – kansalaisuuksia löytyy noin 15. Nykyisten opintojen lisäksi monella on jo ennestään osaamista IT-alalta aiempien opintojen tai työkokemuksen myötä.
Tuo yrityksesi esille: Tule kertomaan yrityksestäsi, sen tuotteista ja palveluista sekä mahdollisista osaaja- ja kehittämistarpeista. Löydä potentiaalisia uusia työntekijöitä tai opiskelijaprojektin tekijöitä.
Tartu yrityksille tarjottaviin räätälöityihin ratkaisuihin ja yhteistyömahdollisuuksiin: Tutustu ICT-tutkintomme sisältöihin ja pohdi opetusväen kanssa yrityksellesi sopivia tapoja tehdä yhteistyötä ja kehittää juuri teidän yritystoimintaanne esimerkiksi data-analytiikan, tuotesuunnittelun tai prototypoinnin avulla. Opiskelijoillamme on kokemusta niin alan tutkimushankkeista kuin yritysten monialaisista haasteista, joita HAMKissa ratkotaan Design Factoryn vetämissä yritysprojekteista.
Räätälöityjä mahdollisuuksia yrityksille
- Data-analytiikka
- Innovaatiotoiminta
- Käyttäjälähtöinen tuote- ja palvelukehitys
- Prototypointi ja demot
- 3D-tuotesuunnittelu ja -tulostus
Aiemmin olemme parastaneet maailmaa muun muassa Forssan kaupungin, Loimi-Hämeen Jätehuollon, Stera Technologiesin ja Tambestin kanssa.
Aikataulu
Torstaina 12.2.2026 @ Agora (3 krs.), HAMK, Wahreninkatu 11, Forssa
Tapahtuma: klo 12.00–14.00
Päiväkahvit: klo 13.00
Ilmoittaudu tästä: Career & Connect Day 12.2.2026 HAMK Forssa
Tule mukaan verkostoitumaan ja suunnittelemaan yhteistä tulevaisuutta.
Nähdään Kehräämöllä!
Ohjelmatietoja päivitetään.
Tapahtumassa mukana Euroopan unionin osarahoittamat hankkeet:
DAVE – Datavetoisen kiertotalouden TKI-ekoinnovaatiosysteemi ja demonstraatioympäristö -hanke
DAVE tukee Kanta-Hämeen pk-yrityksiä ekoinnovaatioiden kehittämisessä.
Tutustu innovaatiohankkeeseen.
Kohti kestävää työllistymistä Lounais-Hämeessä

Ilmoittaudu mukaan ja kysy lisää tapahtumasta:
Anne-Mari Järvenpää
Tutkijayliopettaja, tenure track
HAMK Tech